Gulseda Hak Yolunun Yolcusu
Gulseda Hak Yolunun Yolcusu Sitesine Hoşgeldiniz.
Lütfen Üye Değilseniz Üye Olun.
Üye İseniz Giriş Yaparak Devam Ediniz.

Hoşgeldin; Misafir !
Ölüm Bize Gelecek.Ya Yatakta Ya da Apaçi İle. Ben Apaçi'yi Tercih Ediyorum..

AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Selma Binti Kays(R.Anha)

YazarMesaj
ebuzer
Moderatör

Moderatör

MesajKonu: Selma Binti Kays(R.Anha)   Salı Ağus. 18, 2009 3:08 pm

Selma binti Kays baba tarafından Rasulullah efendimize uzaktan akraba olan bir hanım sahabi. Ümmü Münzir künyesi ile şöhret bulan, misafirperverliği ile tanınan bahtiyar bir hanım. Perhiz yapmak konusunda rivayet ettiği bir hadisi şerif ile ümmete ışık tutan, iki kıbleye de namaz kılan bir iman eri. O, Medineli olup Neccaroğlu kabilesine mensuptur. Babası, Kays ibni Amrdır. Annesi, Ragîbe binti Züraredir. Bedir Gazvesinde şehid düşen Süleyt ibni Kays ın kızkardeşidir. Selma binti Kays Kays ibni Sasaa ile evlenmişti. Bu evliliklerinden Münzir isimli bir çocuğu olmuştu. Bu çocuğa nisbet edilerek o, Ümmü Münzir adıyla çağrılmış ve bu isimle şöhret bulmuştur. Kabilesi arasında da daha çok bu isimle tanınmıştır. Selma binti Kays özgüvene sahip, akıllı, zeki ve becerikli bir hanımdı. Düşüncelerini anlaşılır bir şekilde, rahatlıkla ve açık olarak ifade ederdi. Baba tarafından da Sevgili Peygamberimizin uzaktan akrabası oluyordu. Hatta halalarından sayılmaktaydı. O hicretten sonra Müslüman olmuştur. Kimseden çekinmeden İslama girme kararını kendi iç dünyasında vermiş ve kabilesinden sekiz on kişilik bir hanım gurubu ile gelerek Rasulullah efendimize biat etmiş bir kahraman hanımdır. İslama girişini kendisi şöyle anlatıyor: Rasulullahın Medinei Münevvereye gelip yerleştiğini öğrenince Neccaroğullarından sekiz on kişilik bir gurup hanımla anlaşıp İslama girmeğe karar verdik. Araya fazla vakit koymadan hemen ertesi gün Rasulullaha biat etmek üzere huzuruna vardık. ALLAH Rasulü biat için bize bir kaç şart ileri sürdü. Bunlara titizlikle riayet etmemizi isteyerek bizimle biat etti. Bu şartlar şöyle idi:
Allaha hiçbir şeyi ortak koşmayacağımıza
Hırsızlık etmeyeceğimize
Zina yapmayacağımıza
Çocuklarımızı öldürmeyeceğimize
Kimseye iftira etmeyeceğimize
İyilikte isyan etmeyeceğimize
Kocalarımızı aldatmayacağımıza dair bizden söz aldı.
Bizler de bu şartları yerine getireceğimize söz vererek biat edip, kelimei şehadet getirerek Müslüman olduk. Rasulullahın huzurundan ayrılıp dönerken hanımlardan biri bana:
- Kocalarımızı aldatmamak ne demek? Sen bundan ne anlıyorsun diye sordu. Ben de bunu Peygamberimize soralım dedim.
Onlar da:
- O halde sen geri dön bunu bir sor, öğren gel dediler.
Ben de geri dönüp tekrar Efendimizin huzuruna çıktım ve:
- Ya Rasulallah Kocalarımızı aldatmamak ne demek? dedim.
Resuli Ekrem Efendimiz tebessüm ederek:
- Malını alırsınız, izni olmadan harcarsınız. Yahut hediye edersiniz. Veyahut ona başkasını tercih edersiniz. Bir başkasını ona üstün tutarsınız buyurdu.
Selma binti Kays ilim aşıklısı bir hanımdı. İslamla ilgili yeni şeyleri öğrenme konusunda meraklı, özgüvene sahip, düşüncelerini açık ve net bir şekilde ifade edebilen bir karaktere sahipti. Bu sebebten hanımlar onu seçmişti. O, iki kıbleye doğru da namaz kılmış bir iman eridir. Ümmü Münzir künyesiyle anılan Selma binti Kays Rasuli Ekrem Efendimizden duyduğu hadisleri ezberlerdi. Onun mescidinden ayrılmak istemezdi. O, misafirine ikram etmeyi de çok severdi. Sevgili Peygamberimiz onun bu misafirperverliğini bildiğinden dolayı evini sık sık ziyaret ederdi. Bir ziyaretinde İki Cihan Güneşi Efendimizin perhiz konusunda bir hadisini duymuş ve hemen ezberlemişti. Bu hadisi şerifi Ebu Davud, Süneninde şöyle nakleder: Ümmü Münzir binti Kays el Ensariyyeden rivayet olunmuştur. Dedi ki:
Rasulullah bir gün evimize geldi. Beraberinde Hazreti Alide vardı.
Ali henüz hastalıktan yeni kurtulmak üzereydi. Yani hasta halinde gelmişti. O sırada bizim evde asılı hurma salkımlarımız bulunmaktaydı. Rasulullah kalkıp onlardan yemeye başladı. Alide onlardan yemek için ayağa kalktı. Bu durumu görünce Rasulullah Aliye yaklaşarak şöyle dedi:
- Dur ya Ali Sen hastasın yeme. Sakın ha, sen hastalıktan yeni kurtuluyorsun buyurdu.
Ali de o hurma salkımlarından yemekten vazgeçti.
Ümmü Münzir der ki:
Ben acele olarak onlara arpa unundan çorba ve silk, çoğandır otundan yemek yapıp getirdim.
Rasulullah benim hazırladığım bu yemeği göstererek:
- Ey Ali İşte bundan ye. Bu senin için daha faydalıdır
Süneni Ebu Davud : Hadis no: 3856
buyurdu. Hadisi şerifte insan vücuduna zararlı ve faydalı olan şeyleri bilmenin, yani tıp ilminin fazîletine ve bu ilmi öğrenmeğe teşvik vardır. Görüldüğü gibi Hazreti Peygamber daha hastalıktan yeni kurtulmaya başlamış olan Hazreti Ali bazı yiyecekleri yemeyi yasaklamıştır
. Bugün de modern tıpta bir çok hastalıkların tedavisi perhizle yapılmaktadır. Nitekim
Mide hastalık evidir. Perhiz ise her devanın başıdır. Aclunî, Keşfül Hafa : II 214
buyurulmuştur. Perhiz insanın bedenine zarar, mideye ağırlık veren yemeklerden sakınması demektir. Selma binti Kays insanoğlunun en çok aldandığı sağlık, sıhhat konusunda bir hadisi şerifle de olsa ışık tutan bir bahtiyar hanım sahabidir. Hayatı ile ilgili kaynaklarda fazla bir bilgiye rastlanmamaktadır.
http://www.gulseda.yetkin-forum.com

Selma Binti Kays(R.Anha)
1 sayfadaki 1 sayfası